Описание
Українська народна вишивка — феноменальне явище у світовій культурі, що розкриває невичерпне багатство творчих сил народу, вершин його мистецького хисту. Український народ за свою багатовікову історію нагромадив величезний творчий потенціал і вміння за допомогою простих засобів, таких як голка та нитка, створювати високомистецькі вироби.
Вишивка — орнаментальна скарбниця народного генія. В ній втілено чудеса народної вигадки, фантазії, геометризований метод зображення оточуючого середовища. Краса рідної землі передана у вишивці широкомаштабно — сягаючи небесних світил — сонця, зірок, місяця; хмар, дощу, вітру, роси, блискавок... В цьому логічному геометризованому методі відбито досконалість абстрактного мислення і творення.
Вишивка — це оригінальне мистецтво народної графіки. Вона зберегла і несе в собі багатовікову культуру декоративної лінії. Стібки нитки — лінії прямі по горизонталі і вертикалі, діагональні — основа творення складних орнаментальних форм. Вони — домінанта вишивального мистецтва, з них починається безперервний процес творення — від простих елементів, до складних мотивів, орнаментальних форм. У вишивці найглибше відображене орнаментальне багатство народного мистецтва, де вона дає численні зразки геніальних композицій незнаних за рівнем художнього втілення в інших видах народного мистецтва.
Загальновизнані неперевершені класичні зразки геометричного орнаменту української народної вишивки. Постійно оновлюючись і збагачуючись новими рисами, мистецтво вишивки ніколи не поривало з традиційними давніми методами зображення рослинного, пташиного світу тощо. Численні повтори різноманітних композицій геометричного, рослинного, орнітоморфного, зооморфного орнаментів привели до їх особливої вишуканості, лаконічності, художньої виразності.
Впродовж віків вишивка зберігала прадавні традиції, архаїчні магічні мотиви. Вона майже нічого не губила зі своїх надбань і поступово нагромаджувала своє багатство. Народний досвід причетний до відображення складною мовою вишивального мистецтва народного світогляду Життя народу в певному середовищі, природі, побуті, звичаях, навиках праці людей, їх сформованих критеріїв до найтонших нюансів розуміння краси спричинилось до виникнення різних принципів, канонів, систем вишивання в окремих місцевостях.
Часто село від села відрізняється художньо вираженими засобами вишивання, орнаментом, колоритом. Зокрема, це добре видно на прикладі Українських Карпат.